«Землю не обдуриш — вона вимагає наполегливої праці, розвитку і відповідальності», — заступник голови ФГ «Януш» Наталя Якименко

Наталя Федорівна Якименко — абсолютно непересічна особистість. Пропрацювавши в сільському господарстві все своє життя, вона вийшла на пенсію і… знову повернулася в агросектор. Але цього разу вже разом із сином, щоб започаткувати власне фермерське господарство «Януш».

«Після закінчення інституту я десять років була заступником голови радгоспу. Згодом перейшла на роботу в управління АПК, де до самої пенсії пропрацювала спочатку начальником, потім — першим заступником із сільського господарства. Словом, я маю дуже великий досвід роботи в сільському господарстві і вирішила передати його сину», — розповідає Наталя Федорівна.

Син Ян закінчив Сумський національний аграрний університет. Вибір майбутньої професії мати спочатку не схвалила: «Звісно, я була проти того, щоб він вступав до аграрного вишу, бо, на мою думку, сільське господарство — це найтяжчий бізнес. Це робота без вихідних, бо землю не обдуриш. Її треба і погодувати, і посіяти, і зібрати. І все це необхідно робити вчасно. Треба й самому постійно розвиватися, відстежувати нові тенденції в аграрній сфері, вивчати і застосовувати новітні технології, використовувати нові можливості залучення коштів. Саме тому ми і вирішили взяти участь в проєкті з підтримки фермерів від Програми USAID АГРО».

Натомість Наталя Федорівна визнає, що син змалечку мав хист до землі й техніки. І в 2016 році, ще в зовсім молодому віці, Ян зареєстрував власне фермерське господарство. Починав він з невеликої кількості землі — в обробітку було 150 га. Потім почав розширятися — сьогодні ФГ «Януш» вже обробляє 1200 га. На сьогодні вирощують соняшник, жито, овес, кукурудзу. А цього року планують на 300 га посіяти сою.
З початком великої війни ціни на зернові суттєво знизились і господарство втратило можливість продавати урожай за ринковими цінами. «Коли ми починали, то одна культура в нас ішла на те, що ми її продавали і платили пайові. А цього року в нас так не вийшло, бо соняшник був увесь збитковий, бо ми не дали йому необхідної кількості добрив у порівнянні з минулими роками», — пояснює фермерка. Відповідно — виникла потреба в кредитуванні.

У 2024 році ФГ «Януш» отримало товарний кредит за проєктом «Фермер, є кредит», який реалізує компанія «Агро Арена» за підтримки Програми USAID АГРО. Господарство придбало посівний матеріал (кукурудзу та соняшник), а також засоби захисту рослин і мінеральні добрива.

«Сьогодні аграріям вкрай важко без кредитування, бо майже вся продукція, яку ми виростили минулого року, ще перебуває на зберіганні в складах, бо ми не змогли її продати. Але завдяки ініціативі з товарного кредитування ми отримали товарний кредит на гербіциди, посівний матеріал і добрива, тож зможемо провести посівну, не економити на добривах та вивести господарство на хоча б мінімальний рівень рентабельності. Розраховуватися будемо восени як коштами, так і врожаєм, — говорить Наталя Федорівна. — Ми не живемо одним днем, а постійно розвиваємось, працюємо, плануємо вирощувати нові культури».

Щоб стати учасником проєкту з товарного кредитування «Фермер, є кредит», залишайте заявку на сайті або за номером гарячої лінії 0-800-307-001. Усі деталі — на сайті: www:agro-arena.com.ua.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.