«Без кредитування ми просто не виживемо», — агроном Сергій Луценко

Перша дослідна сільськогосподарська станція на території Сумської області була відкрита в 1905 році. Дослідне поле розміром у вісім десятин облаштували згідно з рішенням Харківського губернського земства при Сумському сільськогосподарському училищі. Відтоді минуло майже 120 років, але тут і досі займаються селекцією рослин.

Після багатьох реорганізацій і змін назв на цій землі з 2002 року працює «Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України». Сергій Анатолійович Луценко працює тут головним агрономом уже багато років.

Сьогодні в господарстві є два напрями діяльності — рослинництво і тваринництво. У перші тижні повномасштабної війни господарство опинилося під російською окупацією. Сергій Анатолійович каже, що від безвиході рятувала лише робота: «Людям було страшно, але вони молодці, вони знаходили в собі сили й працювали. Так швидше минав час. І завдяки нашим співробітникам ми змогли майже повністю зберегти дійне стадо. А молоко ми роздавали людям, бо реалізовувати його все одно було нікуди».

Звісно, в умовах повномасштабної війни виживати такому господарству непросто. «Стало важче працювати. Невідомо, що буде завтра. Наше господарство розташоване в Сумській області, а тут найдорожча логістика, щоб від нас вивезти сільськогосподарські культури. Це все впливає на ціну, яка у нас — найменша по всій Україні. Такий простий, але важливий нюанс. Плюс у нас працює близько 130 людей, а це зарплати і податки. Коштів не вистачає катастрофічно», — розповідає Сергій Анатолійович.

Єдиний вихід у такій ситуації — кредитування, але і тут є певні нюанси. «Оскільки у нас державне підприємство, нам кредити практично ніхто не дає, хоча й були державні програми, на які ми подавались, але результату нуль», — пояснює головний агроном.

У таких умовах оптимальним вирішенням проблем для Інституту є товарне кредитування. «Ми маємо успішну історію співпраці з “Агро Ареною”, яка триває вже понад 7 років. На різних етапах нашої співпраці закуповували у них насіннєвий матеріал, мінеральні добрива, засоби захисту рослин. Це було завжди дуже продуктивне партнерство – ми отримували якісну продукцію, фахові консультації, оперативне постачання, а в свою чергу, завжди намагалися вчасно виконувати свої зобовʼязання. От і цього року підтримка “Агро Арени” була дуже своєчасною – ми працювали за напрямом насіннєвих матеріалів і отримали товарний кредит на насіння кукурудзи та силосний гібрид ДП Аншлаг. Дуже важливо, що компанія має можливість кредитувати аграріїв завдяки підтримці Програми USAID АГРО. В умовах війни така підтримка надважлива. Завдяки цій допомозі ми можемо розраховувати на позитивні результати роботи, тому плануємо надалі працювати і розвивати нашу співпрацю», — наголошує Сергій Анатолійович.

Сільгоспвиробники часто замислюються над питанням, чи варто кредитуватися, брати участь у програмах товарного кредитування, чи можливо шукати інші шляхи для вирішення своїх фінансових проблем. У Сергія Анатолійовича на ці питання є ствердна відповідь: «На сьогодні без кредитування розвиватися, а подекуди і виживати неможливо. Працювати без кредитів можуть собі дозволити лише ті господарства, у яких багато землі і мало робітників. Без кредитування ми просто не виживемо. Думаю, що під час війни такі програми товарного кредитування надзвичайно важливі, оскільки дають аграріям можливість виживати в надскладних умовах і працювати заради перемоги».

Щоб стати учасником проєкту товарного кредитування «Фермер, є кредит», залишайте заявку на сайті або за номером гарячої лінії 0-800-307-001. Деталі — на сайті: www.agro-arena.com.ua.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.