Єдина можливість для невеликого фермера вижити — це кредитування

СФГ «Роздобудько М.І.» — сімейне фермерське господарство. З 2000 року на землі почав працювати батько, згодом до нього приєднався син, а зараз і онук. Разом вони обробляють близько 220 га землі. Батько лише час від часу консультує молодих господарів. Найманих працівників не мають, бухгалтер працює за договором, іноді залучають юриста. Консультації з агрономії зазвичай отримують у компаній-постачальників, в яких купують добрива, засоби захисту рослин і насіннєвий матеріал.

Родина вирощує кукурудзу, пшеницю, соняшник. «Кукурудза у нас сьогодні йде найкраще. Ми побудували для неї ангар для зберігання, купили сушарку, яку переобладнали з дизеля на тверде паливо і скраплений газ, щоб вона стала більш енергоефективною. І збільшуємо посіви кукурудзи, обравши її за основний напрям нашої діяльності», — пояснює Валентин Миколайович.

Звісно, наразі ціна на зерно залишає бажати кращого, тому господар поки що за можливості притримує частину врожаю, очікуючи на вигіднішу цінову пропозицію. І в такій ситуації єдина можливість для фермера заробити — це кредитування. «Якщо мені зараз за повну вартість закуповувати посівний матеріал, засоби захисту рослин, то доведеться реалізувати всю продукцію, яку я маю. Але ціна мене не влаштовує, тому ми домовляємось, кредитуємось. І тоді маємо можливість дочекатись більш прийнятної ціни, продати і розрахуватись за кредитами», — вважає фермер.

У 2024 році СФГ «Роздобудько М.І.» отримало товарний кредит за проєктом «Фермер, є кредит» від компанії «Агро Арена», що реалізується за підтримки Програми USAID АГРО. У межах нього мікро-, малі та середні виробники отримують товарне кредитування на вигідних умовах. Господарство бере у товарний кредит все необхідне для посівної: посівний матеріал соняшника і кукурудзи, мінеральні добрива і засоби захисту рослин.
Валентин Миколайович говорить, що така форма співпраці є вигідною для фермерських господарств ще й тим, що є можливість отримати не тільки кредитування, а й консультації фахівців. «Дуже зручно, що я можу зателефонувати їм і проконсультуватись з будь-якого агрономічного питання. Це надзвичайно важливо для малого фермера», — зауважує Валентин Миколайович.

Фермер каже, що, поки триває війна, головне — протриматись, а потім розвиватися. У нього багато планів на майбутнє, адже безумовно вірить у перемогу: «У нас є бажання створити системне господарство, яка забезпечуватиме і вирощування, і переробку, і реалізацію продукції», — акцентує він.

Щоб стати учасником проєкту товарного кредитування «Фермер, є кредит», залишайте заявку на сайті або за номером гарячої лінії 0-800-307-001. Деталі програми на сайті: www.agro-arena.com.ua.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.