«Ми народилися на цій землі, маємо на ній жити і обробляти її», — голова ФГ «Лівобережне» Віталій Пономаренко

Історія фермерства для Віталія Пономаренка розпочалася ще в 2003 році. Тоді вони разом з батьком взяли в оренду землю й техніку та почали працювати.

«У мене економічна освіта. Про рослинництво не знав взагалі нічого. На початку просто розпитував сусідів, друзів-фермерів. Після того, як посіяли вперше, я щоранку приїжджав на поле і дивився, чи зійшло. Дуже переживав, що посіви не зійдуть. Перші роки сам працював і на сіялці, і вантажив мішки — так потроху розвивалися ми і розвивали господарство», — розповідає Віталій. — Звісно, на початку було страшно. Дуже багато кредитів було. Я за два роки посивів. Непросто було і людей знайти, і працювати з людьми з незначним досвідом».

Сімейне фермерське господарство починало роботу зі 150 га, згодом було і 350 га, потім і 950 га. Сьогодні фермерське господарство «Лівобережне» є виключно сімейним. Сіють тут пшеницю, кукурудзу, соняшник, жито. Наймані працівники залучаються лише на сезонні роботи. «Зараз така техніка, що все можна робити дуже швидко. Простіше домовитися з людьми, ніж тримати власну техніку. Немає ні офісу, ні постійного штату. Є бухгалтер, іноді залучаю юриста. Часом допомагають батьки. Насіння соняшника здаємо на олійницю, і мама допомагає продавати олію», — розповідає фермер.

З початком великої війни життя маленького фермерського господарства суттєво змінилось, і не на краще. Віталій говорить, що оскільки немає ціни на зерно, то з прибутками негусто: «Пшениця у мене в мінусі цього року. Трішки заробив на соняшнику, щось — на кукурудзі. Тут головне, поки війна, хоча б протриматись, але не здаватись. Я посію, що б там не було. Я дуже давно працюю. Не можна, щоб земля простоювала, і хоч думки бувають різні, але сіяти буду».

За словами Віталія Пономаренка, суттєву допомогу цього року вдалося отримати завдяки товарному кредитуванню від «Агро Арени». Господарство взяло участь у проєкті товарного кредитування мікро-, малих та середніх аграрних виробників «Фермер, є кредит», що реалізує «Агро Арена» за підтримки Програми USAID АГРО. «Я мав безліч кредитів, бо в сільському господарстві без цього ніяк. Увесь час потрібно крутитися. Цього року отримав посівний матеріал кукурудзи на умовах товарного кредитування. І можу сказати, що саме за цією програмі для малого фермера були запропоновані найбільш вигідні умови в порівнянні з тими кредитами, які я брав раніше. “Агро Арена” дуже швидко ухвалює рішення», — зазначає аграрій.

А ще аграрій має сподівання на державні програми з підтримки фермерських господарств і подальшу можливість працювати за кредитними програмами, щоб можна було не тільки виживати, а й планувати розвиток господарства. «Але здаватись ніхто не збирається, бо Україна – це наша земля», — підкреслює він.

Щоб стати учасником проєкту товарного кредитування "Фермер, є кредит", залишайте заявку на сайті або за номером гарячої лінії 0-800-307-001. Деталі програми на сайті: www.agro-arena.com.ua.

Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.