«Надважливо, що в умовах війни українські компанії продовжують надавати товарні кредити фермерам»

За першою освітою заступник голови СФГ «Сім’я» Віталій Бондар — інженер. Свого часу він починав зі сфери продажів насіннєвого матеріалу та засобів захисту рослин.

Із 2014 року Віталій разом з братом почали працювати на землі. «Мало хто розумів, як користуватись тими чи іншими засобами захисту рослин. А оскільки у мене була можливість придбати все це, то ми почали експериментувати на невеликих ділянках, на своєму полі. Згодом можливо саме завдяки тому, що ми вивчили технології, у нас і пішли справи доволі добре», — ділиться голова фермерського господарства.

У 2020 році відродили фермерське господарство «Сім’я», яке було засноване матір’ю братів Бондарів. Очолює господарство нині Анатолій Бондар. Для більш плідної роботи вони фактично розподілили з братом сфери відповідальності. Віталій, який до того часу вже закінчив магістратуру в аграрному виші, взяв на себе агрономію, а брат Анатолій — роботу з технікою. «Ми вирішили одразу працювати за новими технологіями, закуповували нову імпортну техніку, яка мала б великий запас міцності. Сьогодні на 200 га у нас є власні трактор, комбайн, широкозахватні агрегати», — пояснює Віталій. Необхідність працювати саме на своїй техніці він пояснює тим, що маленького фермера «один день рік годує», і цей день неможливо спрогнозувати і замовити чужу техніку вчасно: «Техніка в маленьких господарствах, щоб вони були рентабельними, повинна бути своя. Саме завдяки цьому малі фермери мають можливість працювати більш технологічно та отримувати вищі врожаї».

На сьогодні в сімейному фермерському господарстві вирощують кукурудзу, пшеницю, соняшник. З 2020 року брати почали сіяти ріпак, а цього року вперше планують посіяти сою.

Звісно, реалізувати всі ці амбітні плани фермерському господарству багато в чому вдалося завдяки системі кредитування. «Якби не кредитування, то ми, мабуть, закрились би ще в 2014 році. Перший кредит ми почали оформляти, коли у нас навіть ще рахунку не було і всіх документів», — згадує Віталій.

З початком повномасштабної війни життя фермерського господарство зазнало суттєвих змін, починаючи з того, що на полях можна збирати уламки ракет, до забраних життів друзів, однокласників та односельців. А ще через війну фермери змушені брати зброю до рук і йти захищати країну, і зараз на роботу в сільському господарстві все частіше подаються пенсіонери. Звісно, через невизначеність цін на зерно, непроста ситуація у фермерів і з грошима. Саме тому в 2024 році СФГ «Сім’я» отримало товарний кредит за проєктом «Фермер, є кредит» від компанії «Агро Арена», яка за підтримки Програми USAID АГРО надає товарне кредитування мікро-, малим та середнім виробникам. Господарство придбало насіння кукурудзи і соняшника, і планує брати мінеральні добрива.

«Дуже важливо, що в умовах війни українські компанії продовжують кредитувати фермерів, а програми кредитування доповнюються новими продуктами. Сьогодні отримати добрива в кредит без застави і з мінімальним пакетом документів — це реальна допомога для фермера», — переконані у СФГ «Сім’я».

На запитання щодо планів на майбутнє Віталій відповів: «Сіяти і вирощувати. Допомагати армії. Перемогти у війні».

Щоб стати учасником проєкту товарного кредитування «Фермер, є кредит», залишайте заявку на сайті або за номером гарячої лінії 0-800-307-001. Деталі програми на сайті: www.agro-arena.com.ua.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.